Nyt fra sejlerskolen

Nyt fra sejlerskolen

1. juni 2008

Sejlsæsonen er nu godt igang, og sommerferien nærmer sig. I juli er der ikke undervisning men i stedet er der mulighed for at deltage i årets sommertur. Hvis du ikke allerede har tilmeldt, men gerne vil med, så kontakt Jørn Henriksen hurtigt. Der er fordelingsmøde i klubhuset 4. juni - se opslaget i trekantskuret.

I august er der den berømte fælles skole week-end for alle sejlerskolerne i Svanemøllekredsen. Vi håber igen i år at kunne komme afsted med rigtigt mange deltagere. Tal med de andre på dit hold, og se om det ikke er noget for jer at deltage. Der kommer tilmelding op i trekantskuret i god tid, og da der sidste år var rift om pladserne, skal du nok være hurtigt for at være sikker på en plads.

Kalenderen for de kommende måneder ser i skrivende stund således ud:

4. juni Fordelingsmøde til sommertur
7.-8. juni 24-timers tur
27. juni-26. juli Sommertur
15..-17. august Fælles skole week-end
23. august Sommerfest i klubben, der vil være optimistjolle sejlads for voksne
30.-31. august Frem Cup, her er der brug for hjælpere både på land og på vand, henvendelse til kapsejladschefen Mads-Peter Galtt
30.-31. august 24-timers sejlads
14. september Gaffelriggerdag, Sundet er arrangør
20.september Repetition af motorlære, kl. 10:00 ved Regeser
27. sepetmber Førerprøve (28. september er reservedag)

Hilsen Skoleudvalget

AtomICAL