Links

Sjælland rundt anno 1984

I vintrene 2009 og 2010 har jeg været delinstruktør samme med mine 2 "nyvenner" Mogens og Jesper i Præstø sejlklub. Vi er omtrent på samme alder, og alle har sejler i rigtige klassebåde! Så der er en masse snak og hygge, medens vi kæmper med vores navigationselever om hvad der nu skal indlæres til duelighedsprøven

Det er sjovt, at opfriske ungdommens lærdom, og hvordan det nu var, jeg vil dog indrømme, kurser og såen på skrivebordet, det med misvisning-og deviationstabeller, skulle først kraftig opfriskes, og derfor denne lille sjove historie. Hvordan vi bare sejlede.

Vores helt nye FD 871, den blev apteret i skønt samarbejde i sejlklubben Frem den vinter - jeg tror var 1983. Tre både fik vi samlet m. glasfiber skrog, en flot speciel funktionel og let aptering og indsatte tilladte forstærkninger af skroget. Ruder Konge 871 blev den kaldt - man var vel glarmester - ha ha. Det har senere vist sig at båden i årene 2000 m.fl. har været landets hurtigste, måske ikke så godt for "mig", men vi gjorde det sku også godt.

Vi skulle på Sjælland Rundt med Thomas min søn og hans kammerat Henrik. Begge var gode gaster og ivrige styrmænd på 14 år. Jeg havde medbragt to kammerater - vi var i 40'erne og de to havde aldrig været i en sejlbåd før, så jeg manede til orden. Det var kun mig. der stod for indkøb og pakning - vi skulle jo passe på vægten? De fik mig til at gå en tur i Nordhavnen i Helsingør, i medens fik de pakket det mest nødvendige, for dem!

Vi kom af sted fredag aften, nordover på en foran for tværs bb halse. Knægtene trimmede og styrede, jeg navigerede, turisterne spurgte: "hvornår er vi ved Odden?", "jeg tænker lørdag morgen", "det var dog en fandens tid, for det lille stykke", men vi hyggede os og skiftede og havde det rart allesammen. Storebælt på en fed lænser. Jeg kokkererede morgenskafning ved passage af Sejerø. De to turister fik lov, at sidde ved pinden, kikkenstroppen var sat hårdt og med spilet fok. Vi rovsede noget, men alt var under kontrol, knægtene sov i deres slingrekøjer. Alt åndede idyl og jeg fik stegt og braset med det ene øje på navigationen og taktikken. For at drille dem, havde jeg indkøbt en dåse kattemad. De så selvfølgelig dåsen sammen med det stegte flæsk og begge brækkede sig. "nåh - kattemaden, I er vel ikke taget med for madens skyld!"

Da vi dinglede ned gennem Storebælt, fik Bjarne fundet sit udstyr frem fra gemmerne, en videooptager og en biltelefon, begge á mindst 25 kg og fandens sårbare. Jeg blev lidt tosset - sikke et ansvar for vand og hvad der ellers kunne ske - prisen på de hver af de to maskiner - ca. 25.000 kr.! Men vi fik en masse sjov, og en fidus. Pigerne/konerne var i Gilleleje - en opringning og de kørte til Helsingør for et kig på resultatlisten, dengang var der 2000 både med og jeg tror 40-50 folkebåde, så der kom god viden mht. til vores placering, vi blev cheket ved en del passager, udlagte MHV kuttere, husk alt var før!! alting.

Vi lå hæderligt lidt godt fremme, så vi hyggede videre. Knægtene passede grejet ved den mere vanskelige sejlads, efter runding ved Stigsnæs og ud gennem Grønsund - jeg husker det som 2. nat. Vi rundede Møn Klint om bagbord med en bb bidevind og en god vind. Jeg regnede og tænkte, det skal sku nok gå med denne rutinerede besætning, og vi holdt os stadig nogenlunde med toppen.
Midt mellem Møn og Stevns røg vi total vindstille og morgenfims, og som jeg husker det i flere timer. Turisterne talte om vi kunne starte motoren - Og havde vi nu nok benzin med? Og såen. De troede vi havde motor med! Knægtene svømmede rundet i deres tørdragter. Jeg prøvede, at koncentrere mig i kahytten, og fulgte vindens farten rundt efter en tændstiksrøg.
Vi lå der mange timer og så faktisk ikke vores kollegaer. Så jeg blev lidt utryg mht. vores placering. Vi fik selvfølgelig luften fra noget nordlig retning, så påen med et langt kryds med ben efter den store navigation og muligheder for hvad der kunne komme af vindspring og strøm. Jeg var syntes vi var lidt ude af sejladsen, men havde det i øvrigt skægt. Knægtene styrede optimalt. Vi øvede turisterne og jeg drinks og den skiftende vind, efter tændstikrøg.
Tidlig på aftenen, fik vi melding fra pigerne de første folkebåde lå omkring Drogden. Vi manglede vel et par mil til Drogden. Jeg gik i boksen og tænkte, at hvis vi kunne lægge en god foranfortværs på bb halse tæt under den østlige side af Saltholm gennem Søndre Flindt med Svaneklapperne så tæt om bagbord. Og for ikke at sløse med højde skulle Nordre Flindt om styrbord Så sparede vi da en del mil. Vi afkortede banen på en lovlig måde, måske lidt mere spændende - men det var en mulighed!
Alle blev gennet i kahytten og Thomas fik pinden med besked på, at holde nu øje efter kompasset, check for rummere og skrallere, og styr optimalt efter sejlet. Mørket var kommet, så nu skulle der sejles optimalt, ikke syltes højde. Alt gik planmæssig. Pludselig kom flere udsving på skot kompasset, "hvad fanden laver du!" Vi har ikke plads på nogen der sidder her! Og sover du eller! Nej, men der virker mærkeligt! Nå kurs og vind passede nu igen, lidt efter samme udsving… Jeg kunne intet se i den lukkede og mørke kahyt med to store mandfolk og lille JernHenrik, men høre Bjarnes stemme, "hvem taler du med Bjarne", "nå jeg snakker bare mobiltelefon med Kirsten". Hver gang han sendte jeg tror det var med 25 watt og det var "envejs" fik kompasset en snurretur. nå vi kom igennem, og fik et dejligt kryds op gennem Øresund, det blev som jeg husker først på eftermiddagen vi kom ind på en flot 9. plads.

Bjarne fik filmet en del på dette udstyr af en videooptager med en masse sjove hændelser og selv efter de mange år husker jeg turen som en klassetur, både med sjov og en masse god sejlads.

Navigationsudstyr, skot kompas, lille pejlekompas og søkort., Vi sejlede som vi nu kunne, måske og med lidt mere uforudselighed Vi følte os længere hjemme fra, end efter alt den "nye" teknik Elektronikken var begyndt, at komme ombord, den hed a. p. navigator men såen en vejede for meget, den kostede vist også 7000 kr.

Jeg har Google lidt. Vores sejltid 6o timer 33 min vi fik en præmietid 51 min efter vinderen

Efterskrift

Stavreby 10. januar 2011: Jeg skrev om vores sejlads klubbladet i Præstø Sejlklub, som tak mine nye sejlervenner, for den flotte modtagelse vi Lene og jeg har fået i min nye klub.

For orientering til læsere i Sejlklubben Frem, var vi de 3 der samarbejdede Willy Look og Mogens Hansen og Henrik Gurskov. Leif Beyer var den glade giver af værkstedsfaciliteterne og en masse god faglig viden. Og som konsulenter, specielt for mit byggeri, en stor tak til Willys far Edwin, og Peter Spar (Peter Hansen) disse 2 gl. fagfolk var nydelse for mig, at modtage deres "kjærlige ord" og spidse kommentarer. Der er en masse gode minder om folkebådsfraktionen.

Jeg sejler nu lærer i Præstø sejlklub, og 2 x om ugen i klubbens Wayfare, i et sjovt team af ældre og lidt yngre sejlere, alle har en fælles glæde ved sejlads., vi dyster Holmene Rundt…

Lene og jeg bor nu med udsigt til "de fire koste" her på vinteren har vi været indesneet et par gange, og har indset nødvendigheden af vinterdæk, det er faktisk kun 7 måneder siden Bøgestrømmen sidst var tilfrosset…

Nå en sejlerhilsen fra Henrik Gurskov Stavreby Strandvej 44 4720 Præstø

AtomICAL